Defilede Manken Olmak

Mankenlik mesleği bakıldığında herkese cazip gelebilir. Özelliklede kadınlar için. Sanki mankenler hep süslenip, kıyafetler giyip, takıp, takıştırıp geziyorlarmış gibi görünür. Oysa her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde zor yanları vardır. Beş on dakikalık bir defilenin ardında günlerce bazen aylaca süren bir çalışma vardır.

Bir mankenin öncelikle formuna dikkat etmesi gerekir. Sürekli yediklerini hesaplayıp, spor yapmalıdır. Ayrıca cilt ve saç bakımına özen göstermelidir. Defilelerde şekilden şekle sokulan saçlara çok dikkat etmek gerekir. Saç spreyleri, fön makineleri, saatlerce süren şekil vermeler saçın kalitesini düşürür. Yapılan makyaj cildin nefes almasını güçleştirir. Makyajın iyi temizlenmesi ve dinlendirilmesi şarttır. Düzenli olarak da cilt bakımı yapılmalıdır. Bunların hepsi zaman, para ve emek isteyen işlerdir.

Defile programlarında ise disiplinli çalışma çok önemlidir. Bir manken mimikleri, duruşu, el kol hareketleri ile profesyonel olmalıdır. Provalarda elbiseleri, etekleri, pantolonları ya da orijinal parçaları nasıl taşıyacağını iyi öğrenmelidir. Koreografi ezberlemeli, attığı her adımı müziğe uydurmalıdır.

Defile zamanında hemen hemen her mankene aynı makyaj ve aynı stilde saç yapılır. Tasarımcının arzusuna göre yapılan bu saç ve makyaj saatler öncesinden yapılır. Mankenin saç ve makyajını saatlerce koruması gerekir. Defile esnasında yürümeye odaklanır. Amaç üstündeki elbise, etek, bluz gibi kıyafetleri tanıtmaktır. Bu nedenle sabit mimiklerle, ışıklara, kalabalığa aldırmadan yürüyüşünü tamamlayabilmelidir.  Eteklerin ayakkabıya takılması, elbiselerin etek uçlarının dolanması, dekoltelerin kayması gibi kazalarda profesyonellikle atlatıldıktan sonra alkışları duyduklarında rahat bir nefes alabilirler.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir