Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Türk kahvesi, kültürümüzün ve mutfağımızın vazgeçilmez parçalarından biridir. Yıllardır geleneksel olarak Türk halkının severek içtiği içeceklerden biridir. Aslında Türk kahvesi içmek bir ritüeldir. Bir kahvenin kırk yıl hatırı var şeklinde sözümüz bulunmaktadır. Türk kahvesini içmeden önce, yanında getirilen suyu içerek ağzımızı temizleriz. Kahvemizi içtikten sonra, ya da birlikte yanında verilen çikolata ya da lokumu yeriz. Aslında, bunlar olmadan tek başına da tercihen şekersiz bir Türk kahvesi içmek, son derece yararlıdır.

Türk kahvesi sade olarak içildiğinde son derece düşük kaloriye sahiptir. Diyet yapanlar için idealdir. Ayrıca, metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve vücuda enerji verir. Kilo vermeye son derece yardımcı bir içecektir. Yüksek oranda kalsiyum ve demir içerir. B vitamini açısından da zengindir. Kalp sağlığının korunmasında, kan akışının düzene girmesinde kahvenin gerçekten olumlu etkileri vardır. Vücudun uyanmasında, beynin atak olmasında ve dikkat toplanmasında kahvenin olumlu etkileri söz konusudur.

Sade olarak içilen Türk kahvesinin  telvesi yüze sürüldüğünde, müthiş bir peeling etkisi yapar ve cildin güzelleşmesini sağlar. Düzenli olarak bu bakım yapılabilir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir