Yaz Öncesi Saç Bakımı

Yaz mevsimi hem güzel, hem de biraz yıpratıcı bir mevsimdir. Bunun nedeni, elbette hava sıcaklığının artması ve güneş ışınlarının hem cilde, hem de saçlara direk olarak gelmesidir. Deniz ve havuz da sıkça kullanılır ve bu da zamanla saçların yıpranmasına neden olur. Bu nedenle, bahar aylarında, yani henüz yaz mevsimi tam anlamıyla gelip çatmadan saçlarımıza biraz bakım yapmakta fayda var. Öncesinde, fön saçları her zaman yıpratır. Tabi saçlarımıza şekil vermek için, ister istemez fön çekmekteyiz ama bunu yaz öncesinde biraz olsun azaltmakta fayda var. Bu şekilde, saçlarımız biraz dinlenme fırsatını bulacaktır.

Saçlarını boyayan bayanların, bahar aylarında çok fazla saç boyası değişikliği yapmaması yerinde olacaktır. Sürekli saç rengini değiştirmek ve farklı boyalar kullanmak, saçların yıpranmasına neden olur. Beslenmemize de dikkat etmeniz bu süreçte önemlidir. Unutulmamalıdır ki, doğru beslenmenin saç ve cilt yapısına da olumlu etkileri vardır. Bol vitamin, mineral, protein, amino asit almaya dikkat etmek gerekir.

Uykusuzluk ve stres de saçların yıpranmasında çok önemlidir. Bu nedenle, kendimizi sıkmamaya, stresten uzak durmaya ve uyku düzenini korumaya çok önem vermek gerekir. Saçların bakımında önemli bir nokta ise, saç yapısına uygun bakım ürünlerinin kullanılmasıdır. Şampuan seçimi çok önemlidir ve kesinlikle saç türüne uygun şampuanlar kullanılmalıdır. Kuru, normal ve yağlı olmasına göre seçim doğru yapılmalıdır. Bu konuda yani saç tipinizi öğrenmek için kuaförünüze danışabilirsiniz. Boyalı saçlar, kepekli saçlar, kırık veya çabuk kırılan saçlar, hassas saçlar için yani saçın durumuna şampuan ve saç kremi seçimi çok önemlidir. Saç kremini saç köklerine direk uygulamamak gerekir. Bunun yerine saç uçlarına sürülmesi gerekir.

Saç maskeleri yapmak da çok yerinde olur. Haftada bir, saç tipine uygun bakım kremi kullanmak yerinde olur. Keratin ve aloe vera gibi saç yağlarını da kullanmak yararlı olacaktır. Saçların genellikle akşam saatlerinde yıkanması da yerinde olur. Akşam saatlerinde saç tüm gün aldığı tozlardan kaliteli şekilde arınabilir. Öte yandan, yaz mevsimi öncesinde saçlarınızın ucundan biraz kestirmeyi unutmamalısınız. Bu şekilde, saçlarınız canlanır ve yaza hazır olur.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir